Domů Blog Kdo jsme Náš příběh Kontaktujte nás
Padají jako hrušky
14. 02. 2023

V posledních letech havarovalo několik investičních letadel. Co do objemu a počtu cestujících byly největšími WSM Investments, Growing Way, J.O. Investment, Double Investments a Edbusy. Proč drobní investoři opakují stále tu stejnou chybu a posílají své peníze do neexistujících projektů? Protože finanční letadla jsou geniální, ví přesně, jak na nás.

Investiční letadlo potřebuje ke svému vzlétnutí lákavý příběh. Ten se tvůrcům daří opakovaně vytvářet. Historicky pamatujeme zázračné investování v Dubaji, do diamantů, zlata nebo roboty dosahující vysokých výnosů na finančních trzích, výnosné energetické projekty v zahraničí, zázračně úspěšného mladého investora a konečně posledním je investování do kryptoměn. Příběh je zásadní. Dobrý, vždy aktuální a poutavý příběh způsobí první zásadní zvrat v myslích zákazníků. Prostí střadatelé uvěří, že je to možné. Tělem jim proběhne vzrušení a oni ví, že je to tady. Už to není příběh z televize nebo hospody, jak někdo zázračně zbohatnul. Tentokrát jsou u toho, děje se to právě teď a zbohatnout mohou oni. Stačí sebrat odvahu, úspory a správně se rozhodnout. Vítejte, prosím palubní lístek, přejeme příjemný let.

Co nás v tu chvíli žene? Je to jasné, prostá chamtivost. Hybatelka jak dobrého pokroku, tak tvůrkyně tragických ztrát. Co je ale na celém příběhu nejvíce kouzelné? Většina lidí totiž skálopevně věří tomu, že takovou stupidní chybu by nikdy neudělala. Tito lidé naivně spoléhají na svoji inteligenci a chladně systematický úsudek. Chamtivost a investiční slepota se jich netýká. Pokud byste na chvíli zabředli do psychologických procesů rozhodování člověka, zjistíte, že nic jako chladně systematický úsudek neexistuje. Emoce nelze vypnout. Je možné se v investičním rozhodování vytrénovat, ale je mylné předpokládat, že nejsem ovlivněn emocemi. Jsme všichni, a navíc velkou měrou. Přesně z tohoto důvodu investiční letadla stále létají a lidé do chytrých podvodů stále nasedají. Emoce nevypnete. Kde beru své přesvědčení? Investuji zhruba 15 let a považuji se za středně zkušeného investora. Mám vzdělání v oboru financí a investiční poučky slýchám několikrát týdně. Přesto jsem sám jednou nasedl. 

Uděláte obrovský posun, pokud si přiznáte, že jednou okolo Vás může proletět investiční letadlo, do kterého budete chtít nastoupit. Tentokrát bude jiné než ta všechna předchozí. Tentokrát to bude ono. Pouze tímto prostým uvědoměním získáte větší odolnost proti podvodným schématům. Druhým krokem je přiznání si vlastní omylnosti a tuto si odpustit. Je totiž běžné, že lidé přijdou o peníze v jednom podvodném projektu a za chvíli nasedají do obdobného letadla zkonstruovaného stejnými podvodníky. Přijde Vám to neuvěřitelné? Ano, děje se to. Přiznání si vlastní hlouposti je pro ně tak bolestné (často hraje prim ješitnost), že raději vstoupí do další blbosti, kde vidí špetku naděje na nápravu. Tvůrci tuto psychologii perfektně znají a umí ji dokonale využít. Příběh se opakuje.

Jak dále zvýšit svoji odolnost? Mějte na paměti, že veškerá investiční rozhodnutí lze trochu odložit. Nikdy to nehoří tak, aby bylo nutné investovat v řádu týdnů. Prostě to trochu odložte a v mezičase se o záměru poraďte s lidmi, kterým finančně důvěřujete. Dále mějte na paměti, že není výnosů bez rizika. Jakákoliv investice slibující vysoký výnos, musí být ze své podstaty vysoce riziková. Zní to triviálně, ale jakmile Vás zaplaví emoce, věřte, že budete velmi pracně tuto poučku ve svém nitru dolovat. Chce to trénink. Vidina zisku je opojná a kouzlo investičního letadla tkví právě v tom, že v danou chvíli uvěříte, že je to možné. Příběh vám zrovna sedne, stejně jako sedl stovkám dalších. Emoce máme stejné a tvůrci letadel to dobře vědí.

zpět
Úskalí práce začínajících poradců
Poradenství začínajících poradců v naprosté většině MLM systémů s sebou nese vysoké riziko poškození klienta.
přečíst
Konec předčasných splátek hypoték?
V poslanecké sněmovně prošla prvním čtením novela zákona o spotřebitelském úvěru, která významně mění pravidla pro předčasné splácení spotřebitelských úvěrů včetně hypoték.
přečíst
Inflace podrobněji - díl 2/2
První díl popisoval záludnosti skryté ve výpočtu inflace. Ve druhém díle zjistíme, zda bohatneme a co z hlediska inflace čeká většinu dlužníků.
přečíst