Domů Blog Kdo jsme Náš příběh Kontaktujte nás
Vývoj poradenství v ČR - 4. díl
13. 06. 2022

Známe-li historii, rozpoznáme to dobré v současnosti a umíme nahlédnout do budoucna.

Stále těžíme z dob minulých. Přežili jsme žraločí fázi trhu s mizivou kvalitou. Zvládli jsme se obchodně prodrat i s mizernými znalostmi a nulovým vedením. Díky houževnatosti jsme překonali stovky odmítnutí a dál volali cizím klientům s tentokrát jiným finančním poradenstvím. V tom všem jsme vyrostli, vzdělali se a trochu zmoudřeli. Dokázali jsme se osamostatnit, a to jak finančně, tak mentálně. Stále cítíme obchod na sto honů a milujeme osobní jednání s klienty. Nervují nás problémy a cítíme odpovědnost za výsledek. Milujeme sladké dotažení velkého obchodu a upřímné poděkování. Už dávno neprodáváme, není co. S klienty se bavíme o životě a obchod se vytváří sám. Není třeba nic tlačit. Vybudovali jsme pevné vztahy, které nás dost baví a nadále živí. To je náš základ z dob minulých. Je to náš největší poklad.

Druhou nohou našlapujeme do budoucna, do světa s dominantním vlivem internetu a vysokou mírou pohodlí. Budujeme si profily na sociálních sítích a profesních webech, sdílíme internetový obsah a vytváříme povědomí o své činnosti. Snažíme se pracovat na naší přidané hodnotě, kterou pro další přežití vnímáme jako rozhodující. Používáme technologické nástroje, abychom lépe a efektivněji obsloužili své klienty. Ti si nás v budoucnu pravděpodobně najdou přes internet, rychle si o nás něco načtou, pohledají recenze a nějaké srovnání. Prohodí s námi pár mailů nebo zpráv na sociální síti, možná dáme call a potom uděláme obchod. Tito lidé jsou naší budoucností a my se pro ně nechceme stát minulostí.

Stále se dotýkáme obou světů. Ten minulý nás stvořil, ten budoucí tvoříme my. K úspěchu jsou ale třeba oba, jeden nestačí. Vlastnosti z dob žraloků nám dávají obchodní drive a sílu; umění pracovat s technologiemi a internetem potom budoucí potenciál a trochu příjemného komfortu. Poradcům, kterým chybí plavání s žraloky, se dnes nedaří obchodně začít. Ti, kteří neovládají technologie, pomalu a nevyhnutelně končí. Ti, co mají obojí, jedou. Myslíme si, že o budoucím přežití oboru finančního poradce rozhodne jeho přidaná hodnota, o samotném přežití poradců jejich schopnost učit se a přizpůsobovat se novým trendům. Ten, kdo pouze předkládá kalkulace, bude pohlcen postupně lepšími a vyspělejšími algoritmy internetových sjednávačů a mobilních aplikací. Ten, kdo buduje vztahy, důvěru, přidanou hodnotu a klientům šetří čas, má svoji roli i v budoucnu.

Delegování je umění, kterému se celý obor teprve učí. Je nové pro nás i naše kolegy. Je velmi těžké opustit zavedený zvyk, kdy si všechno raději udělám sám. Delegování je namáhavé, drahé a zpočátku únavné. Později ale přináší úlevu, která odemyká nový potenciál. Když Broker Trust prováděl rozhovory s několika nejúspěšnějšími poradci své sítě, tak shodně jako zlomový bod kariéry označili zapracování asistentky. Budoucí obraz profi poradce vnímáme jako praxi, kde pracuje sám poradce a několik konzultantů, kteří pomáhají zpracovávat obchodní případy.

Od obrazu poradce z období žraloků je to obrovský skok. Trh prodělal za 15 let velký kus cesty. V průběhu své kariéry jsem vždy patřil k těm úspěšnějším v oboru, ale zdaleka ne k těm nejlepším. To, jak moje praxe vypadá nyní, bych si na počátku nedovedl představit. Nejlepší finanční poradci již dnes pro zpracování obchodů zaměstnávají jednoho a více asistentů. Je možné, že za 15 let to bude standard i pro moji obchodní úroveň. Trochu mi při té představě běhá mráz po zádech. 15 let je ale dlouhá doba, tak uvidíme, kam nás trh posune. Jedno je jisté, těším se.

 

zpět
Úskalí práce začínajících poradců
Poradenství začínajících poradců v naprosté většině MLM systémů s sebou nese vysoké riziko poškození klienta.
přečíst
Konec předčasných splátek hypoték?
V poslanecké sněmovně prošla prvním čtením novela zákona o spotřebitelském úvěru, která významně mění pravidla pro předčasné splácení spotřebitelských úvěrů včetně hypoték.
přečíst
Inflace podrobněji - díl 2/2
První díl popisoval záludnosti skryté ve výpočtu inflace. Ve druhém díle zjistíme, zda bohatneme a co z hlediska inflace čeká většinu dlužníků.
přečíst