Domů Blog Kdo jsme Náš příběh Kontaktujte nás
Inflace podrobněji - díl 1/2
12. 04. 2023

Inflace je nesporně tématem číslo jedna všech tuzemských ekonomických diskuzí. Její dopady pociťujeme všichni. Připomeneme si, že inflace je zvýšení cen zboží nebo služeb, které jsou obsaženy v tzv. spořebním koši, kde je každá položka zastoupena určitou váhou.  S kolegy jsme ale přesvědčeni o tom, že většina lidí chápe inflaci pouze povrchně, rozumí tomu, že jde o větší či menší zdražování. Detail výpočtu a míra dopadu jsou ale pro většinu lidí těžko pochopitelné.

Dle našich zkušeností část viny nese vnímání počtu s procenty a složené úročení. Lidé vnímají počty s procenty mnohem hůře než prosté sčítání a odčítání. Těžko si převedou do reality složené úročení, které je relevantní při debatě o dlouhotrvající vyšší inflaci. Co se vlastně s cenami stane, když z médií obdrží tuto sérii informací: Inflace za rok 2022 vzrostla na 15 %, v roce 2023 očekáváme její pokles na 9 % a pak ustálení na 2 % pro další dva roky. Jak nám reálně klesne hodnota naspořených 100 000 Kč, o kolik hypotéka na byt ve výši 3 000 000 Kč a na kolik by se nám musel navýšit plat 50 000 Kč, abychom si mohli dovolit spotřebovat věci ve stejné hodnotě? Řada lidí by si pravděpodobně nebyla jistá, co se s cenami vlastně stane a málokdo by byl schopen odhadnout alespoň přibližnou výslednou cenu daného zboží po 4 letech. Jaký má složitost dopad? Jednoduchý: složité věci, kterým nerozumíme nás zpravidla více děsí. Neumíme si představit výsledek, tak si vždy domyslíme ten horší. Mediální prostor toho využívá bohatě a lidé jsou inflací značně vystrašení. Nechceme ji zlehčovat, to rozhodně ne. Není to ale konec světa.

Meziroční inflace, která se v médiích prezentuje nejčastěji, je podle nás v současné situaci irelevantní. Srovnává totiž cenovou hladinu s měsícem předchozího roku. Vypadá tedy hrozivě ještě dlouhou dobu poté, co už se nic neděje. Ďábel je opět skrytý v detailu výpočtu. Naše cenová hladina dramaticky stoupala v měsících leden až červenec 2022, další skok lze pozorovat v lednu 2023. Od té doby můžeme vidět krátké uklidnění, které bychom jistě rádi viděli i nadále. Pokud dojde na tento pozitivní scénář, znamená to, že cenová hladina již dále neroste anebo roste velmi pomalu, tzn. neškodně. Vývoj meziměsíční inflace popisuje Tabulka 1:

Tabulka 1: Vývoj meziměsíční inflace

2022

leden

únor

březen

duben

květen

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

4,4%

1,3%

1,7%

1,8%

1,8%

1,6%

1,3%

0,4%

0,8%

-1,4%

1,2%

0,0%

2023

leden

únor

březen

 

6,0%

0,6%

0,1%

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Veřejná databáze ČSÚ

Představme si, že od dubna 2023 se zastaví růst cen (bude nulová meziměsíční inflace). Hodnota meziroční inflace nám ovšem bude klesat velmi pomalu. Meziroční inflace by potom vypadala následovně: 

Tabulka 2: Vývoj meziroční inflace v případě nulového růstu cenové hladiny od března 2023

2023

2024

březen

duben

květen

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

leden

únor

březen

15,0%

12,9%

10,9%

9,2%

7,8%

7,4%

6,5%

8,0%

6,7%

6,7%

0,7%

0,1%

0,0%

Zdroj: vlastní výpočet na základě dat ČSÚ

Všimněte si dramatického rozdílu meziměsíční a meziroční inflace pro březen 2023 – 0,1% vs. 15%.

Hodnoty meziroční inflace tedy působí znepokojivě až do prosince 2023. V obchodech je dávno klid, ale zprávy o inflaci stále vyznívají strašidelně. Meziroční inflace se z podstaty svého výpočtu zklidní až za 9 měsíců.

V dalším díle uvidíte, zda opravdu jako stát bohatneme, co čeká dlužníky a ukážeme výsledek příkladu z druhého odstavce.

zpět
Úskalí práce začínajících poradců
Poradenství začínajících poradců v naprosté většině MLM systémů s sebou nese vysoké riziko poškození klienta.
přečíst
Konec předčasných splátek hypoték?
V poslanecké sněmovně prošla prvním čtením novela zákona o spotřebitelském úvěru, která významně mění pravidla pro předčasné splácení spotřebitelských úvěrů včetně hypoték.
přečíst
Inflace podrobněji - díl 2/2
První díl popisoval záludnosti skryté ve výpočtu inflace. Ve druhém díle zjistíme, zda bohatneme a co z hlediska inflace čeká většinu dlužníků.
přečíst